Vitaminai sportui

Vitaminai sportui, mineralai, dar žinomi kaip mikroelementai, yra labai svarbūs įvairioms organizmo funkcijoms, pavyzdžiui, maistą verčiant energija ir palaikant sveikus kaulus. Vitaminų ir mineralų trūkumas gali pakenkti- esant jų trūkumui, dažnai jaučiamės mieguisti, trūksta energijos ir žvalumo. Medžiagų apykaitai reikalingi įvairūs vitaminai. Trumpai apie svarbiausius iš jų skaitykite apačioje.

Tiaminas

Tiaminas yra ypač svarbus Jūsų metabolizmui (medžiagų apykaitai), angliavandenių ir šakotosios grandinės aminorūgščių (BCAA) skaidymui ir greitesniam pasisavinimui. Maisto produktai, kuriuose gausu tiamino: nesmulkintų grūdų produktai, kiauliena ir juodosios pupelės

Niacinas

Per mažai arba per daug niacino gali sukelti nemalonų ir net pavojingą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, viduriavimą, demenciją, bėrimus ir kepenų pažeidimus. Maisto produktai, kuriuose gausu niacino: paukštiena, žemės riešutai, žuvis, rudieji ryžiai.

Vitaminas B6, vitaminas B12

Vitaminas B6, dalyvaujantis beveik 100 medžiagų apykaitos takų, yra būtinas maisto skaidymui. Geri šaltiniai: paukštiena, pistacijos, avinžirniai, lęšiai, kiauliena, bananai ir tunas

B12 natūraliai randamas gyvulinės kilmės produktuose, todėl veganams ir vegetarams sportininkams kyla rizika dėl per mažo šių vitaminų kiekio. Maisto produktai, tokie kaip pusryčių dribsniai, maistinės mielės ir augalinės kilmės mėsos alternatyvos suteikia vitamino B12.  Geri šaltiniai: jūros gėrybės, mėsa, pienas ir sūris, kiaušiniai, pilno grūdo pusryčių dribsniai.

Geležis

Geležis yra būtina deguonies transportavimui, kuri pernešama raudonaisiais kraujo kūneliais- eritrocitais ir keliauja krauju po visą kūną. Geležies trūkumas organizme gali sukelti nuovargį, sumažėjusią ištvermę ir turėti įtakos fizinei veiklai. Nuolat reguliariai treniruojantis, reiktų pasvarstyti apie geležies maisto papildo įtraukimą į savo mitybos racioną.  Geri šaltiniai: austrės, kalakutienos krūtinėlė, jautiena, pupelės, braškės, špinatai.

Vitaminas A

Gerai žinomas dėl savo vaidmens regėjimui, vitaminas A taip pat gali veikti kaip antioksidantas. Tačiau pertekliniai papildų kiekiai gali turėti toksinį poveikį, todėl prieš vartodami pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu. Geri šaltiniai: saldžiosios bulvės, morkos, moliūgai, žalumynai, špinatai ir kai kurios sūrio rūšys

Kaulų sveikata

Bėgimas, šokinėjimas ir akrobatika – intensyvi fizinė veikla itin stipriai apkrauna kaulus ir sąnarius. Kai kurie vitaminai ir mineralai, įskaitant vitaminą D ir kalcį, padeda palaikyti kaulus sveikus ir stiprius.

Vitaminas D

Vitaminas D, arba dar žinomas kaip „geros nuotaikos“ vitaminas, kurio trūkstant mus dažnai apima mieguistumas, nuovargis, taip pat niūri nuotaika. Vitaminas D gali būti absorbuojamas veikiant saulės spinduliams, tačiau sezonas, paros laikas, debesuotumas, taip pat asmens geografinė padėtis ir odos spalva gali turėti įtakos vitamino D absorbcijai iš ultravioletinių spindulių. Lietuvoje gyvenantiems žmonėms dažnai pasireiškia šio vitamino trūkumas. Geri šio vitamino šaltiniai: perdirbtas pienas ir sojos pienas, menkių kepenų aliejus, riebi žuvis ir grybai, veikiami UV spindulių

Kalcis

Be sveikų ir stiprių kaulų, kalcis taip pat yra svarbus nervų funkcijai ir hormonų išsiskyrimui. Geri šaltiniai: pienas, sūris, spirituotos 100% vaisių sultys ir sojos pienas bei žalumynai

Taigi, sportininkams, kurie per dieną netenka daug prakaito padidėja natrio išeikvojimo rizika. Svėrimasis prieš ir po treniruočių gali padėti nustatyti, kiek skysčių treniruotės metu netenkate, tačiau turėtumėte stengtis palaikyti hidrataciją ir gerti vandenį visos fizinės veiklos metu.

Sportiniai gėrimai (izotonikai), kuriuose yra natrio ir angliavandenių, rekomenduojami, jei netenkate daug skysčių arba esate fiziškai aktyvūs ilgiau nei 2 valandas, ypač karštyje.

Vitaminai ir mineralai- maisto papildas Nr. 1, kuris turėtų būti vartojamas tiek sportininkų, tiek optimalias organizmo funkcijas siekiančių žmonių. Vitaminų ir mineralų trūkumas organizme ilgainiui sukelia daug šalutinių poveikių. Jei dvejojate, nežinote, kuris produktas idealiausiai tiktų būtent Jums- nedvejodami parašykite, būtinai pagelbėsime!